Festa Major de Santa Eugènia de Ter 2016

 

Diumenge 21 agost

9.30 del matí / Can Ninetes (tota la jornada)
5è Campionat territorial d’escacs actius 2016 Santa Eugènia de Ter
Organitza: Club d’Escacs Santa Eugènia

Dissabte 3 de setembre

11 del matí / nova frontissa de Santa Eugènia
Roda de jocs tradicionals, tot recordant en Joan Corvillo,
i tot seguit la festa de l’escuma
5 de la tarda / plaça del Barco
Marató de ball amb la participació de les escoles de ball: Assoc. Cultural Cubana, Enclave Girona, La Vieja Escuela, Sibiem i Fama Girona, Evolution, Betty Sánchez, Tango Tourner i Johnny Tramuntana; i l’actuació musical de Black & White Fussion

10.30 de la nit / nova frontissa
Nit de rumba amb Embolingats i El Cigarrito de Después

Diumenge 4 de setembre

10 del matí / plantada a la nova frontissa
Trobada Gegantera del Ter amb les següents colles participants:
Flaçà, Salt, Taialà (Caixa de Trons) i Santa Eugènia de Ter

10 del matí / nova frontissa

Fires de Santa Eugènia de Ter:
Concurs de dibuix infantil (activitat per a nens i nenes de 0 a 12 anys; porteu els vostres colors), 6a Trobada de puntes de coixí, Fira d’entitats, Fira artesanal…

Simultànies d’escacs guiades pel Club d’Escacs Santa Eugènia,
a càrrec del Gerard Cano, ELO de 2163
i jugador del Club, subcampió de Catalunya sub12

Mercat de 2a mà, intercanvi i productes artesans

10 del matí / pl. del Barco
Bicicletada popular: sortida des de la plaça i arribada a la frontissa
Organitza: Mou-te en Bici

11 del matí / cercavila pels carrers i places
Cercavila pels carrers i places amb les colles participants de la Trobada Gegantera del Ter

12 del matí / nova frontissa
Concert de L’Orquestrina Trama i vermut de les colles de la Trobada Gegantera del Ter
Participació de la Plataforma “L’aigua és vida”

6 de la tarda / pl. del Barco
Sardanes amb la Cobla la Principal de l’Escala

6 de la tarda / nova frontissa
Explosió verbal <LK ft.Gita> batalles

9.30 de la nit / nova frontissa
Nit de ball amb Dj Tarlà

Dimecres 7 de setembre

5 de la tarda / pl. del Barco
Jocs i tallers infantils i activitats per a la mainada
Organitzen: Casal de Santa Eugènia, Vocalia de família, Batucamp, Salesians Sant Jordi PES Girona – Centre Obert, Coordinadora d’AMPA de Santa Eugènia·Can Gibert del Pla i Giropekes

6.30 de la tarda / pl. del Barco
Espectacle infantil a càrrec del grup d’animació El Gripau Blau
amb l’espectacle “La volta al món”
Patrocina La Roda d’Espectacles / Salesians Sant Jordi PES Girona

Dijous 8 de setembre

6 de la tarda / pl. de Leonor Joher
Trobada de la gent gran: berenar i ball amb el grup Sharazan
Organitza: Assoc. de la Gent Gran de Santa Eugènia de Ter

7 de la tarda / Ateneu Eugenienc (antiga Biblio Allende)
Presentació del llibre “Yo, Duc” de José Luis Gutiérrez Gallego,
a càrrec de Miguel Garcia, del CESET
Organitza: Mancomunitat Santa Eugènia·Can Gibert

Divendres 9 de setembre

4 de la tarda / nou espai Social Santa Eugènia de Ter (ctra. Santa Eugènia, 189)
Jornada de portes obertes al nou espaiSocial de la Fundació Catalunya – La Pedrera

7 de la tarda / nova frontissa
Concert amb l’actuació musical de Xàkara

9 de la nit / nova frontissa

Pregó de Festa Major a càrrec de David Ramírez Saco (18 anys), jugador del CESET i l’eugenienc millor nota (9,7) de la Selectivitat de comarques de Girona, presentat per Miguel Garcia, del CESET

Amb la participació de LK Fernández & Gita,
presentats per Sule, l’educador comunitari de la frontissa

Cançó d’El Pont del Dimoni i la Nimfa, amb l’amainador i veí Àngel Daban

10 de la nit / nova frontissa
Sopar popular cuinat per Arrosades Olot*
*Preu: 7 € anticipada / 9 € el mateix dia *Punts de venda anticipada: Llibreria Santi, Llibreria Àlex, Llibreria Eines, Llibreria Dòmino, Llibreria Personalitza’t, Farmàcia Sabrià, Estanc de Santa Eugènia, Plat A Plat, Can Ninetes, Dimonis de Santa Eugènia i Ateneu Eugenienc
*Venda anticipada fins al dimecres 7 de setembre inclòs
*Menú: entrada d’embotits i pa amb tomata; fideuà; postres; pa, aigua, refresc i vi

i tot seguit / nova frontissa
Ball amb l’actuació musical de Xàkara

Dissabte 10 de setembre

10 del matí / nova frontissa
Campionat de futbol
Organitza: Assoc. Social Cultural d’Hondures

11.30 del matí / Biblioteca Salvador Allende
Presentació de la llegenda “El talp”
de Jaume Prat (text) i Quim Paredes (il·lustracions),
a càrrec de Manel Mesquita
Organitzen: Biblioteca Allende i eldimoni.com

12.30 del migdia / pl. de la Solidaritat (Can Ninetes/Marfà)
Espectacle infantil amb la Cia. La Lluna: “El Show de Tinu & Popi”
i tot seguit vermut saludable infantil

2 del migdia / nova frontissa
Arrossada popular* amb actuacions musicals
*Preu: 6€ tiquet anticipat / 7€ el mateix dia del dinar *Punts de venda anticipada: Red Pizza (c. Sant Sebastià, 34), Cafè Tahona (pg. d’Olot, 95), Centre cívic Can Ninetes, Escudella Solidària (c. Bassegoda, 26 i 3/4) i Ateneu Eugenienc (c. Montseny, 74)
*Menú: amanida, arròs (amb carn o verdures), poma de Girona, aigua i vi
Hi haurà bar, concert de sobretaula i presentació del programa d’Escudella 2016-2017
Organitza: Escudella Solidària

4 de la tarda / Ateneu Eugenienc
6è Campionat de botifarra amb suculents premis: inscripció de 20 € per parella
Organitza: Petanca Social Plaça del Barco

6 de la tarda / pl. del Barco
10a Mostra de begudes i tastets del món: amb les actuacions musicals de les Germanes Abad, Ana Martínez Sierra, Assoc. Social Cultural d’Hondures i Casumai

8 del vespre / teatre a la Marfà
El grup Teatre Centre d’Arbúcies, dirigit per Jaume Fàbregas,
presenta la comèdia de Ray Conney “Els bojos del bisturí”
Organitzen: TdeSet (Teatre de Santa Eugènia de Ter)
i Federació Teatral Amateur Gironina

9’30 de la nit jove / nova frontissa
Nit jove amb The Patillas i Papaya Jam
Fi de festa amb Dj Tarlà
Organitza: Col·lectiu Artistes Eugenials

Diumenge Onze de Setembre

8 del matí / pistes de petanca pl. del Barco
Esmorzar de Petanca Social Plaça del Barco

9 del matí / pistes de la pl. del Barco
Torneig de la Festa Major de petanca social
Organitza: veïns i jugadors de Petanca Social Plaça del Barco

9 del matí / carrers i places
Matinades eugenials amb el grup Son Barri
de la Colla Gegantera de Santa Eugènia de Ter
i la banda hondurenya Marcial 504

9 del matí / pl. de la Solidaritat (Can Ninetes/Marfà)
8a Trobada motera, música amb Move Over, botifarrada + regals + ruta amb pica-pica…
Organitza: Dimonis de Santa Eugènia

10.30 del matí / parròquia de Santa Eugènia
Missa de Festa Major cantada per la Coral de Santa Eugènia

11.30 del matí / parròquia
Reconeixement per part de la Mancomunitat de Santa Eugènia·Can Gibert
al rector de la parròquia, Mn. José Antonio Iguacel,
amb motiu del seu trasllat a una altra parròquia

12 del migdia / pl. del Poble (placeta del Plat A Plat i la Taverna d’en Lucio)
Pregó petit a càrrec del veí i membre històric de la junta de l’AV Antonio López
Vermut popular amenitzat per la soprano Belen Álvarez

6 de la tarda / nova frontissa
Havaneres amb els Cantaires del Montgrí
i cremat per a tothom

7.30 de la tarda / Ateneu Eugenienc
Projecció de la pel·lícula “La batalla de Chile”, en memòria de la mort del president xilè Salvador Allende, arran del cop d’estat del genocida Augusto Pinochet de l’11 de setembre de 1973

9.30 de la nit / c. Maçana i pl. del Barco: fi de festa
Correfoc i plaçafoc amb els Diables de l’Onyar
Dimecres 14 de setembre

5 de la tarda / Biblioteca Montfollet
El Defensor de la Ciutadania de Girona Ramon Llorente
presenta la memòria anual i activitats d’aquesta àrea municipal
Introdueix l’acte Albert Quintana
Organitza: Mancomunitat Santa Eugènia·Can Gibert

Dijous 15 de setembre

8.15 de la tarda / Biblioteca Salvador Allende
Presentació del llibre “55 llegües de passos oblidats i xarrabascos”,
els camins històrics de la plana selvatana (la Selva i el Gironès),
a càrrec de Manel Mesquita i de l’autor-coordinador d’aquest 1r volum, Elvis Mallorquí
Exposició a la biblioteca: “Camins vells i xarrabascos” (del 6 al 30 de setembre)
Organitzen: Biblioteca Allende, Centre d’Estudis Selvatans i eldimoni.com

Diumenge 18 de setembre

9 del matí (tota la jornada) / pavelló de Santa Eugènia de Ter
Partits de bàsquet de les diferents categories
Organitza: CESET

5.30 de la tarda / pavelló de Santa Eugènia
Presentació dels equips del CESET per a la temporada 2016-2017
Organitza: CESET

Dimecres 21 de setembre

de les 17h a les 21h / Marfà
Jornada de donació de sang
Exposició de la Festa Major 2016

Exposició a la Biblioteca Salvador Allende:
“Camins vells i xarrabascos” (del 6 al 30 de setembre)

Exposició a l’Ateneu Eugenienc:
Obres pemiades a les anteriors edicions del concurs de pintura ràpida (setembre)

Comissió de la Festa Major de Santa Eugènia de Ter 2016
AV Santa Eugènia de Ter
Mancomunitat Santa Eugènia·Can Gibert